środa, 17 września 2014

Sajgonki





Składniki:

250 g mięsa mielonego  wołowo- wieprzowego
350 g mieszanki chińskiej
1 średniej wielkości cebulkę 
 ½ małej papryki czerwonej
Makaron ryżowy ( pół opakowania )
Sos sojowy, sól, pieprz
Przyprawa do mięsa mielonego 
1 jajko


Przygotowanie:

Podsmażamy na patelni  cebulkę  i dodajemy mięso, które doprawiamy solą, pieprzem i przyprawą do mięsa mielonego , następnie dodajemy pół papryki pokrojonej w paseczki i  mieszankę chińską wszystko smażymy przez około 10 minut na wolnym ogniu. Na koniec doprawiamy sosem sojowym solą i pieprzem.  Dodajemy wcześniej przygotowany ( zgodnie z instrukcją na opakowaniu)  makaron   ryżowy  i czekamy aż wszystko wystygnie wtedy dodajemy jajko i mieszamy. 

Na płaski talerz nalewamy wody następnie bierzemy papier ryżowy i zanurzamy w wodzie na około 5 sekund wyjmujemy kładziemy na talerzu  i nakładamy na środek papieru  farsz, zawijamy dwa przeciwstawne boki papieru do środka, a następnie zawijamy sajgonkę w rulonik. Sajgonki kłaść w małych odstępach aby się nie skleiły.  Na patelnię  nalewamy sporą ilość oleju  czekamy aż się nagrzeje i  smażymy sajgonki ze wszystkich stron. 



wtorek, 11 lutego 2014

Sushi


Składniki:
1 szklanka ryżu do sushi
1 szklanka wody
cukier i sól
5 łyżek octu ryżowego
4 płaty nori
100 g wędzonego łososia
kilka paluszków krabowych - surimi
ogórek
papryka
kiełki rzodkiewki
wasabi
serek philadelphia
sos sojowy

Ryż płuczemy pod bieżącą wodą ciągle mieszając, tak długo aż woda będzie przejrzysta . Po wypłukaniu zostawiamy ryż w wodzie na 30 minut. Płuczemy ostatni raz, nalewamy 1 szklankę wody i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem około 15 minut do odparowania całej wody  często mieszając. Ryż po ugotowaniu zostawiamy na 15 minut w garnku pod przykryciem, później przekładamy najlepiej do drewnianej miski.
 Robimy sos do ryżu, czyli ocet ryżowy łączymy z 1 łyżeczką cukru i szczyptą soli i lekko podgrzewamy aby cukier się rozpuścił następnie przygotowany sos wlewamy do ryżu, wszystko mieszamy i odstawiamy do wystygnięcia.
Na 2/3 powierzchni nori układamy ryż, moczymy często ręce, należy jednak uważać by nie przemoczyć ryżu i co bardzo ważne nie zamoczyć wodorostów. Mniej więcej w  połowie ryżu, który znajduje się na nori  układamy dowolne składniki. Następnie, bierzemy na palec serek philadelphia bądź wasabi  i  smarujemy nim linię wzdłuż krawędzi wodorostów po stronie bez ryżu.
Teraz zaginamy matę od dołu w kierunku do środka i dociskamy krawędź maty do ryżu zaraz za nadzieniem zaklejamy zawartość i  rolujemy do końca przesuwając matę w górę. Nożem najlepiej ostrym i bez ząbków kroimy rolkę najlepiej na 5 części. Gotowe sushi maczamy w sosie sojowym.